MOVHE14V300Y-AP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 1.848
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
YAGEO
470 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
MOVHE14V300Y-AP
DigiKey Part Number
283-MOVHE14V300Y-APTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVHE14V300Y-AP
Description
VARISTOR 470V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
175J
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
430 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V