MOV10V300Y-AP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 1.960
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
YAGEO
470 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
MOV10V300Y-AP
DigiKey Part Number
283-MOV10V300Y-APTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV10V300Y-AP
Description
VARISTOR 470V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
67J
Packaging
Tape & Box (TB)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
210 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V