HCM1A0805V2-3R3-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Eaton - Electronics Division
In Stock: 430
Datasheet
Image for HCM1A0805V2-3R3-R is not available
HCM1A0805V2-3R3-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A0805V2-3R3-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1A0805V2-3R3-RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A0805V2-3R3-R
Description
FIXED IND 3.3UH 9.2A 10 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Inductor 9.2 A 10mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
10mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
19MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.319" L x 0.315" W (8.10mm x 8.00mm)
Current - Saturation (Isat)
7.2A
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)