HCM1A0805V3-3R3-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A0805V3-3R3-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1A0805V3-3R3-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM1A0805V3-3R3-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A0805V3-3R3-R
Description
FIXED IND 3.3UH 8.5A 10 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Molded Inductor 8.5 A 10mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
10mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
21MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.319" L x 0.315" W (8.10mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Current - Saturation (Isat)
7.2A