EFPLA63J183B012LH is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.018 µF Film Capacitor 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EFPLA63J183B012LH
DigiKey Part Number
283-EFPLA63J183B012LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFPLA63J183B012LH
Description
CAP FILM 0.018UF 5% 630VDC RAD
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
630V
ESR (Equivalent Series Resistance)
35 mOhms