EFPLA1GJ184D082LH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.18 µF Film Capacitor 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EFPLA1GJ184D082LH
DigiKey Part Number
283-EFPLA1GJ184D082LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFPLA1GJ184D082LH
Description
CAP FILM 0.18UF 5% 1600VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.260" L x 0.551" W (32.00mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)
1.134" (28.80mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)
ESR (Equivalent Series Resistance)
12 mOhms