XBPT25WH is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Eaton Electrical
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Eaton Electrical
In Stock: 50
Datasheet
In Stock: 0
New at DigiKey
Image for XBPT25WH is not available
XBPT25WH
DigiKey Part Number
5730-XBPT25WH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XBPT25WH
Description
5.2MM SPRING CLIP WHITE TB 28-12
Detailed Description
Terminal Block Connector 2 Position Feed Through White 12-28 AWG
Category
Current - IEC
31 A
Manufacturer
Voltage - IEC
800V
Series
Current - UL
20 A
Packaging
Bulk
Voltage - UL
600V
Wire Gauge or Range - AWG
12-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²
2.5mm²
Color
White
Material - Insulation
Polyamide (PA), Nylon
Terminal - Width
5.2mm
Stripping Length
10mm