XBPT25BK
DigiKey Part Number
5730-XBPT25BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XBPT25BK
Description
5.2MM SPRING CLIP BLACK TB 28-12
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Terminal Block Connector 2 Position Feed Through Black 12-26 AWG
Category
Current - IEC
31 A
Manufacturer
Eaton Electrical
Voltage - IEC
800V
Series
Current - UL
20 A
Packaging
Bag
Voltage - UL
600V
Part Status
Active
Wire Gauge or Range - AWG
12-26 AWG
Type
Feed Through
Wire Gauge or Range - mm²
2.5mm²
Number of Positions
2
Color
Black
Number of Levels
1
Material - Insulation
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Terminal - Width
5.2mm
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Termination Style
Push In, Spring
Stripping Length
10mm