412-K14-N2-20A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
E-T-A
In Stock: 0
Parametric Equivalent
E-T-A
In Stock: 0
Datasheet
Datasheet
Circuit Breaker Basics - Another Teaching Moment
412-K14-N2-20A
DigiKey Part Number
412-K14-N2-20A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
412-K14-N2-20A
Description
CIRC BRKR THRM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal 20A 115 V AC 28 V DC Push-Pull Plunger Panel Mount
Category
Current Rating (Amps)
20A
Manufacturer
Voltage Rating - AC
115 V
Series
Voltage Rating - DC
28 V