RDTCR16R1T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
E-Switch
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
E-Switch
In Stock: 0
Datasheet
Knitter-Switch
CIT Relay and Switch
CIT Relay and Switch
In Stock: 117
Additional Requirements for Selecting a Switch
What is your Application?
How Many Poles do you need?
RDTCR16R1T
DigiKey Part Number
RDTCR16R1T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDTCR16R1T
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 0.15A 42V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Through Hole, Right Angle Rotary for Tool Actuator 150mA 42VDC
EDA/CAD Models
RDTCR16R1T Models
Category
Height Above Board
0.394" (10.00mm)
Manufacturer
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Part Status
Active
Washable
Yes
Circuit
Hexadecimal
Features
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions
16
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
150mA
Length
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating
42VDC