ZXMHC10A07T8TA
DigiKey Part Number
31-ZXMHC10A07T8TATR-ND - Tape & Reel (TR)
31-ZXMHC10A07T8TACT-ND - Cut Tape (CT)
31-ZXMHC10A07T8TADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXMHC10A07T8TA
Description
MOSFET 2N/2P-CH 100V SM8
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 100V 1A, 800mA 1.3W Surface Mount SM8
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
2.9nC @ 10V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
138pF @ 60V, 141pF @ 50V
Part Status
Active
Power - Max
1.3W
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
2 N and 2 P-Channel (Full Bridge)
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
Package / Case
SOT-223-8
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
1A, 800mA
Supplier Device Package
SM8
Rds On (Max) @ Id, Vgs
700mOhm @ 1.5A, 10V