ZXCL5213V26H5TA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 91.658
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 141.000
Datasheet
Microchip Technology
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SC-70-5
Diodes Low Dropout Regulators | Digi-Key Daily
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
ZXCL5213V26H5TA
DigiKey Part Number
ZXCL5213V26H5TADITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXCL5213V26H5TA
Description
IC REG LINEAR 2.6V 150MA SC-70-5
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Supply (Max)
120 µA
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.6V
Supplier Device Package
SC-70-5
Voltage Dropout (Max)
0.31V @ 100mA