UDZ8V2B-7 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
onsemi
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 71
Similar
Nexperia USA Inc.
Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 8.2 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323
SOD-323
UDZ8V2B-7
DigiKey Part Number
31-UDZ8V2B-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-UDZ8V2B-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-UDZ8V2B-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UDZ8V2B-7
Description
DIODE ZENER 8.2V 200MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
200 mW