SMCJ45CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 25.719
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 5.438
Datasheet
Bourns Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
In Stock: 300
YAGEO
YAGEO
Microchip Technology
Microchip Technology
72.7V Clamp 20.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
SMCJ45CA-13
DigiKey Part Number
SMCJ45CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ45CA-13
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ45CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
Yes
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Surface Mount
Bidirectional Channels
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
45V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
50V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
72.7V