SMCJ40A-13-F is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
In Stock: 278
STMicroelectronics
YAGEO
YAGEO
Microchip Technology
64.5V Clamp 23.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
SMCJ40A-13-F
DigiKey Part Number
31-SMCJ40A-13-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-SMCJ40A-13-FCT-ND - Cut Tape (CT)
31-SMCJ40A-13-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ40A-13-F
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ40A-13-F Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V