SMCJ30CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 66.525
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 29.216
Datasheet
Bourns Inc.
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Comchip Technology
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
In Stock: 243
Bourns Inc.
STMicroelectronics
In Stock: 147
YAGEO
YAGEO
Microchip Technology
48.4V Clamp 31A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
SMCJ30CA-13
DigiKey Part Number
SMCJ30CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ30CADICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ30CA-13
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ30CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
31A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V