SMBJ45CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 38.644
Datasheet
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 12.948
Datasheet
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Comchip Technology
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
In Stock: 500
Microchip Technology
Microchip Technology
Comchip Technology
72.7V Clamp 8.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
DO-214AA
SMBJ45CA-13
DigiKey Part Number
SMBJ45CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ45CADICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ45CA-13
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMBJ45CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
45V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
50V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
72.7V