SMBJ130CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 20.695
Datasheet
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 5.472
Datasheet
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Comchip Technology
Similar
Bourns Inc.
Similar
Microchip Technology
Microchip Technology
Comchip Technology
209V Clamp 2.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
DO-214AA
SMBJ130CA-13
DigiKey Part Number
SMBJ130CA-13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ130CA-13
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC SMB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMBJ130CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
130V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
144V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
209V