SMAJ7.5A-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 11.950
Datasheet
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 4.995
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
Similar
Microchip Technology
Microchip Technology
12.9V Clamp 31A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
DO-214AC
SMAJ7.5A-13
DigiKey Part Number
SMAJ7.5ADITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ7.5A-13
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9V DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMAJ7.5A-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
31A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
8.33V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.9V