SMAJ33CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 312.149
Datasheet
Similar
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
STMicroelectronics
Taiwan Semiconductor Corporation
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Bourns Inc.
STMicroelectronics
YAGEO
53.3V Clamp 7.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
DO-214AC
SMAJ33CA-13
DigiKey Part Number
SMAJ33CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ33CADICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ33CA-13
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMA
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMAJ33CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V