SMAJ30CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 57.105
Datasheet
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
Similar
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
STMicroelectronics
YAGEO
YAGEO
In Stock: 608
Microchip Technology
48.4V Clamp 8.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
DO-214AC
SMAJ30CA-13
DigiKey Part Number
SMAJ30CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ30CA-13
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMA
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMAJ30CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Discontinued at DigiKey
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V