SMAJ170CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 2.119
Datasheet
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
Similar
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
STMicroelectronics
Microchip Technology
275V Clamp 1.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
DO-214AC
SMAJ170CA-13
DigiKey Part Number
SMAJ170CA-13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ170CA-13
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC SMA
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMAJ170CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Part Status
Discontinued at DigiKey
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V