PDS5100HQ-13
DigiKey Part Number
PDS5100HQ-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
PDS5100HQ-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
PDS5100HQ-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDS5100HQ-13
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A POWERDI 5
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 5A Surface Mount PowerDI™ 5
EDA/CAD Models
PDS5100HQ-13 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3.5 µA @ 100 V
Mfr
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
PowerDI™ 5
Current - Average Rectified (Io)
5A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
710 mV @ 5 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)