DSS60600MZ4-13
DigiKey Part Number
DSS60600MZ4DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DSS60600MZ4DICT-ND - Cut Tape (CT)
DSS60600MZ4DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSS60600MZ4-13
Description
TRANS PNP 60V 6A SOT-223-3
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor PNP 60 V 6 A 100MHz 1.2 W Surface Mount SOT-223-3
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
120 @ 1A, 2V
Mfr
Power - Max
1.2 W
Frequency - Transition
100MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
6 A
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
60 V
Supplier Device Package
SOT-223-3
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
350mV @ 600mA, 6A