NSV60600MZ4T3G
DigiKey Part Number
NSV60600MZ4T3GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NSV60600MZ4T3GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NSV60600MZ4T3GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSV60600MZ4T3G
Description
TRANS PNP 60V 6A SOT223
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor PNP 60 V 6 A 100MHz 800 mW Surface Mount SOT-223 (TO-261)
EDA/CAD Models
NSV60600MZ4T3G Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
120 @ 1A, 2V
Mfr
Power - Max
800 mW
Frequency - Transition
100MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
6 A
60 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
350mV @ 600mA, 6A