BZX84B5V6-7-F
DigiKey Part Number
BZX84B5V6-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX84B5V6-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
BZX84B5V6-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B5V6-7-F
Description
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 300 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX84B5V6-7-F Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms