BZT52C9V1T-7
DigiKey Part Number
BZT52C9V1TDITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT52C9V1TDICT-ND - Cut Tape (CT)
BZT52C9V1TDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C9V1T-7
Description
DIODE ZENER 9.1V 300MW SOD523
Detailed Description
Zener Diode 9.1 V 300 mW ±6% Surface Mount SOD-523
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 6 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOD-523
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms