BZT52C6V2-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Comchip Technology
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
In Stock: 371
Zener Diode 6.2 V 500 mW ±6% Surface Mount SOD-123
BZT52C6V2-13
DigiKey Part Number
BZT52C6V2-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C6V2-13
Description
DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZT52C6V2-13 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms