BZT52C3V3-7 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 49.926
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Comchip Technology
onsemi
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 129
onsemi
Zener Diode 3.3 V 500 mW ±6% Surface Mount SOD-123
BZT52C3V3-7
DigiKey Part Number
BZT52C3V3-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C3V3-7
Description
DIODE ZENER 3.3V 500MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZT52C3V3-7 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms