AZ1084CS-3.3TRG1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 21
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 654
Datasheet
In Stock: 136
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5A TO-263
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
AZ1084CS-3.3TRG1
DigiKey Part Number
AZ1084CS-3.3TRG1DI-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ1084CS-3.3TRG1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 5A TO263
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AZ1084CS-3.3TRG1 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
72dB (120Hz)
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Voltage - Input (Max)
12V
Supplier Device Package
TO-263
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 4.5A