AP7370-18Y-13
DigiKey Part Number
31-AP7370-18Y-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP7370-18Y-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP7370-18Y-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7370-18Y-13
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA SOT89-3
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-89-3
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
2.5 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
300 µA
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Current, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Input (Max)
18V
Supplier Device Package
SOT-89-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V