AP2138N-1.4TRG1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-23-3
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
AP2138N-1.4TRG1
DigiKey Part Number
AP2138N-1.4TRG1DITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2138N-1.4TRG1
Description
IC REG LINEAR 1.4V 250MA SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AP2138N-1.4TRG1 Models
Category
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 250mA
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Quiescent (Iq)
1.5 µA
Part Status
Active
Protection Features
Over Current
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.4V