AP2121AK-1.8TRE1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Diodes Incorporated
In Stock: 3.099
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 4.037
Datasheet
Similar
Microchip Technology
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
AP2121AK-1.8TRE1
DigiKey Part Number
31-AP2121AK-1.8TRE1TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP2121AK-1.8TRE1CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP2121AK-1.8TRE1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2121AK-1.8TRE1
Description
IC REG LINEAR 1.8V 200MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
70dB (1kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 200mA