AL5890-30P1-13 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Diodes Incorporated
In Stock: 26.870
Datasheet
LED Driver IC 1 Output Linear No Dimming 30mA PowerDI™ 123
AL5890-30P1-13
DigiKey Part Number
AL5890-30P1-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AL5890-30P1-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
AL5890-30P1-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AL5890-30P1-13
Description
IC LED DRVR LIN NO 30MA PDI123
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AL5890-30P1-13 Models
Category
Voltage - Output
400V
Manufacturer
Diodes Incorporated
Current - Output / Channel
30mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Dimming
No
Part Status
Obsolete
Applications
Lighting, Signage
Type
Linear
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Internal Switch(s)
No
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
POWERDI®123
Voltage - Supply (Min)
7V
Supplier Device Package
PowerDI™ 123
Voltage - Supply (Max)
400V