DRP024V120W1AA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Delta Electronics
In Stock: 19
Datasheet
Similar
PULS, LP
In Stock: 334
Datasheet
Similar
Selec Controls USA Inc.
In Stock: 113
Selec Controls USA Inc.
In Stock: 122
Omron Automation and Safety
In Stock: 1.813
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 5A
Delta Electronics DIN Rail Power Supplies  | Digi-Key Daily
DRP024V120W1AA
DigiKey Part Number
603-1227-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRP024V120W1AA
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 120W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DRP024V120W1AA Models
Category
Power (Watts)
120W
Manufacturer
Delta Electronics
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
84%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-20°C ~ 75°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, Load Sharing, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.76" L x 1.97" W x 4.65" H (121.0mm x 50.0mm x 118.2mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
ATEX EN, CB Scheme, CE, CSA, DNV GL, EAC, EN, SEMI, SIQ, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
5A