PQMC1-D12-S15-S is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 5
Datasheet
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 28
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 67mA 9V - 18V Input
PQMC1-D12-S15-S
DigiKey Part Number
179-PQMC1-D12-S15-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PQMC1-D12-S15-S
Description
DC DC CONVERTER 15V 1W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PQMC1-D12-S15-S Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
OCP, SCP
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
81%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
8-SIP Module, 7 Leads
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)
Voltage - Input (Max)
18V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Approval Agency
EN
Current - Output (Max)
67mA
Standard Number
55024; 55032 Class A
Power (Watts)
1 W