PDQ2-D12-S15-S
DigiKey Part Number
179-PDQ2-D12-S15-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDQ2-D12-S15-S
Description
DC DC CONVERTER 15V 2W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 134mA 9V - 18V Input
EDA/CAD Models
PDQ2-D12-S15-S Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
83%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.1mm x 11.2mm)
Voltage - Input (Max)
18V
Current - Output (Max)
134mA
Power (Watts)
2 W