73L3R36J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
CTS Resistor Products
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
CTS Resistor Products
In Stock: 0
Datasheet
Bourns Inc.
Bourns Inc.
360 mOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense Thick Film
73L3R36J
DigiKey Part Number
73L3R36J-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
73L3R36J
Description
RES 0.36 OHM 5% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
73L3R36J Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)