73L3R36G is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
360 mOhms ±2% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense Thick Film
73L3R36G
DigiKey Part Number
73L3R36G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
73L3R36G
Description
RES 0.36 OHM 2% 1/8W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
73L3R36G Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)