SLPX681M220E3P3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 690
Upgrade
Nichicon
In Stock: 11
680 µF 220 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 293mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
SLPX681M220E3P3
DigiKey Part Number
SLPX681M220E3P3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLPX681M220E3P3
Description
CAP ALUM 680UF 20% 220V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.52 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.7 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
220 V
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
293mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C