SLP681M160A7P3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 201
680 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 293mOhm 3000 Hrs @ 105°C
SLP681M160A7P3
DigiKey Part Number
338-1529-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLP681M160A7P3
Description
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP TH
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
160 V
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
ESR (Equivalent Series Resistance)
293mOhm