381LX681M160H042 is available for purchase but is not normally stocked.
Nichicon
In Stock: 251
Nichicon
In Stock: 201
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Upgrade
TDK
TDK
In Stock: 464
In Stock: 208
680 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
381LX681M160H042
DigiKey Part Number
381LX681M160H042-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX681M160H042
Description
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP TH
Detailed Description
Category
Ripple Current @ Low Frequency
1.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.4 A @ 20 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C