MCF1000VKIT6
DigiKey Part Number
338-1356-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCF1000VKIT6
Description
CAP KIT MICA 100PF-1500PF 35PCS
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mica Capacitor Kit 100pF ~ 1500pF 1000V (1kV) Surface Mount 35 Pieces (7 Values - 5 Each)
Category
Mounting Type
Surface Mount
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Voltage - Rated
1000V (1kV)
Series
Tolerance
±5%
Packaging
Case
Applications
RF, Microwave, High Frequency
Part Status
Active
Features
High Q, Low Loss
Kit Type
Mica
Quantity
35 Pieces (7 Values - 5 Each)
Capacitance Range
100pF ~ 1500pF