FCN3931E474K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 3.270
Datasheet
0.47 µF Film Capacitor 250V Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked 3931 (9880 Metric)
FCN3931E474K
DigiKey Part Number
FCN3931E474K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCN3931E474K
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 250VDC 3931
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FCN3931E474K Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.386" L x 0.315" W (9.80mm x 8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - DC
250V