ECW-U2474KCV
DigiKey Part Number
PCF1279TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCF1279CT-ND - Cut Tape (CT)
PCF1279DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-U2474KCV
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 250VDC 3931
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 125V 250V Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked 3931 (9880 Metric)
EDA/CAD Models
ECW-U2474KCV Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.386" L x 0.315" W (9.80mm x 8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - AC
125V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
250V