CMR04E300JODR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
30 pF Mica Capacitor 500 V Radial
CMR04E300JODR
DigiKey Part Number
CMR04E300JODR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMR04E300JODR
Description
CAP MICA 30PF 500V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.150" (3.80mm)
Capacitance
30 pF
Features
General Purpose
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.370" L x 0.189" W (9.40mm x 4.80mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
0.339" (8.60mm)