AVEZ107M16D16T-F
DigiKey Part Number
338-3967-2-ND - Tape & Reel (TR)
338-3967-1-ND - Cut Tape (CT)
338-3967-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVEZ107M16D16T-F
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
Category
Ripple Current @ Low Frequency
136 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
170 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
850 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.209" (5.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C