AVE476M25X16T-F is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 2.699
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 840
Datasheet
Rubycon
In Stock: 0
Rubycon
In Stock: 600
In Stock: 12
In Stock: 241
KEMET
KEMET
47 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 4.94Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
AVE476M25X16T-F
DigiKey Part Number
AVE476M25X16T-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVE476M25X16T-F
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
98 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
137.2 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.94Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C