AVE107M06D16T-F
DigiKey Part Number
338-1787-2-ND - Tape & Reel (TR)
338-1787-1-ND - Cut Tape (CT)
338-1787-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVE107M06D16T-F
Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 4.64Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
120 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
150 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.209" (5.30mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.64Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C