685CKH050M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
Chemi-Con
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 391
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
KEMET
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
6.8 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 24.381Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
685CKH050M
DigiKey Part Number
685CKH050M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
685CKH050M
Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
40 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
24.381Ohm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C